Rönkház és gerendaház - ezt kell tudni róluk

Rönkház és gerendaház - ezt kell tudni róluk

Azoknak, akik a természet szerelmesei, kedvelik a romantikus hangulatú erdei házikókat, vagy odavannak érte, ha sok faanyag veszi körül őket, mi sem lehet kézenfekvőbb megoldás, minthogy gerenda-, vagy rönkházat válasszanak otthonuknak.

Mik a rönkházak előnyei és hátrányai? Mennyibe kerül?

A rönkházakról

Gerenda házak esetén esztergált négyzet alakú gerendákból, míg a rönkházak esetében esztergált kör, vagy ovális alakú rönkökből épül a ház. Természetes dolog, hogy a négyzet alakú gerendák illesztése sokkal pontosabb tud lenni, mint a kör alakú gerendáké, de mindkét módhoz kifejlesztették a szükséges technikai hátteret.

Mindkét esetben nagyon fontos, hogy kiváló minőségű, műszárított fenyő, vagy cédrus legyen az alapanyag! Lehetőleg északi származású fa legyen, mert ott a hideg miatt lassabban nőnek a fák, tömörebb, szilárdabb, jobb minőségű, időtálló alapanyagot szolgáltatva otthonunk megépítéséhez.

Az olcsóbb, tőlünk keletebbről származó faanyagok nem képviselnek olyan minőséget, ezért-bár áruk jóval kedvezőbb, érdemesebb finn, orosz, vagy Kanadai fával dolgozó céget érdemes megbíznunk a kivitelezéssel, ha hosszú távú, értékálló befektetésként gondolunk a házunkra.

A rönk-, ill. gerendaházakat az üzemben összeállítják, beszámozzák a gerendákat, majd szétszedve a helyszínre szállítják, és ott összeépítik ismét- végleg.

A felhasznált faanyagokat kezelik kártevők ellen, tűz gátló anyagokkal és fagyvédelemmel is ellátják, tehát nem kell attól tartanunk, hogy a ház könnyedén leég, vagy kártevők okoznak jelentősebb károkat benne.

A rönkházak előnyei

A fa kiváló hő- és hangszigetelési tulajdonságokkal bír, ezért a 25-30 cm vastag tömör fa falazattal nagyon kedvező energetikai értékeket érhetünk el. Mivel nem szükséges további hőszigetelés, jóval kisebb ökológiai lábnyomot hagy maga után, mint más könnyűszerkezetes házak, vagy hagyományos technikával épült otthonok.

További előnye a rönk-, ill. gerendaházaknak, hogy a lakás klímája is nagyon optimálisan alakul hála a ténynek, hogy a túl sok párát a fa képes magába szívni, míg, ha túlszáraz a levegő, a falakból megfelelő mennyiségű párát juttat a levegőbe, „lélegzik”.

A szerkezetük jóval ellenállóbb a földrengésnek, mint a tégla- vagy kőházaké, tehát nem csak egészséges, de biztonságos otthont teremtenek a gerenda- vagy rönkházak.

A rönkházak illetve gerendaházak építése gyors kivitelezést tesz lehetővé (2-5 hónap), és nem függ az időjárástól.

Kalkulálható a költsége, ami nagy előny a téglaépítésű társaihoz képest, mert már az építkezés elején pontosan látni, mekkora lesz a végösszeg.

A gépészet kialakítása többnyire nagyon egyszerű, a rönkök illeszkedési pontjainál vezetik el a vezetékeket, illetve minimális munkát igényel az elhelyezésük, jóval egyszerűbb, mint a legtöbb háztípus esetén.

Előnyük a többi könnyűszerkezetes házzal szemben, hogy a gerenda-, ill. rönkházak falának hőtároló kapacitása nagy, tehát a téli kedvező fűtési költségek mellett a nyári hónapokban sem melegszik túl.

A rönkházak hátrányai

Elsősorban kulturális hagyományok és az információ hiány okozza, hogy a hazai piacon a rönkházak megítélése nem túl jó, és ez a tény az újra értékesíthetőségét nehezíti meg jelentősen.

A fa gondozást, odafigyelést, védelmet igényel, kb 5 évente utógondozási feladataink lesznek, ha a minőségét, állagát meg akarjuk óvni, tehát nem való azoknak, akik miután beköltöztek, el akarják felejteni a házzal való törődést hosszú évekre.

Ha nem megfelelően szárított, kiváló minőségű faanyag kerül beépítésre, a házon repedések, vetemedések, hézagok jelennek meg, illetve a különböző kártevők, gombák is könnyben megtelepednek benne.

Árak

Az árat sok tényező befolyásolja, de általánosságban elmondhatjuk, hogy 270.000-350.000 Ft körül alakul nettó m2 ára a gerenda-, ill. rönkházaknak kulcsrakész kivitelben.